Reportáž: Jarná cena Žiliny

Plaveckých pretekov Jarná cena  Žiliny sa náš plavecký klub Pk Delfín zúčastnil tento rok po prvý krát!

Na preteky sme vyrážali už v piatok poobede. Smerom do Žiliny sme absolvovali zážitkovú jazdu vláčikom, ktorá sa našej výprave v zložení: Niki Orlovská, Maťka Vaňová, Miška Psotková, Hanka Balintová, Jakub Miklánek a Samko Foltín veľmi páčila. Po príchode do Žiliny sme si dali dobrú večeru a pobrali sme sa pomaly spať.

Na druhý deň ráno sa preteky začínali o deviatej hodine šprintérskou disciplínou 50m voľný spôsob. Najlepšie umiestnenie dosiahol Jakub a skončil trinásty. Z dievčat sa podarilo zaplávať si osobný rekord na 50m bazéne Miške a Niki. Na druhej disciplíne 200m prsia doplávala, Maťka v kategórii 13-14 ročných na devätnástom mieste, z o rok mladších žiačok Hanka skončila ako trinásta. Z chlapcov sa veľmi pekný výkon podarilo zaplávať Jakubovi a zaslúžene získal bronzovú medailu. S touto disciplínou sa popasoval aj Samko a vytvoril si nový osobný rekord.  V disciplíne 100m znak sa dievčatám Miške a Hanke podarilo zaplávať si pekný osobák. Záverečnú vytrvalostnú disciplínou doobedňajšieho poldňa, 400m voľný spôsob plávala Maťka a urobila si osobák až o päť sekúnd. Z chlapcov plával Jakub, avšak nedosiahol svoj osobný rekord. Mali sme pomerne krátku, hodinovú prestávku na obed a znovu začínali preteky poobedňajšieho poldňa. To sa k nám pridala už aj Viki Dobšovičová. Začínalo sa finálovými rozplavbami piatkového poldňa vo vytrvalostných disciplínach 800m voľný spôsob ženy  a 1500m voľný spôsob muži, kde sme mohli sledovať ako plávajú najrýchlejší vytrvalostní plavci pretekov. Potom sa pokračovalo šprintérskou disciplínou 50m znak, avšak z našich plavcov sa nikomu nepodarilo prekonať svoj osobný rekord. V 100m disciplíne prsia sa Jakubovi podarilo získať ďalšiu medailu, striebornú, čomu sme sa všetci veľmi potešili. Z o rok starších žiakov Henrich skončil na dvadsiatom prvom mieste. 200m voľný spôsob plával z našich len Jakub, na ktorom sa však už podpísala únava z celého dňa a nepotvrdil si svoj osobný rekord.

Záverečný, nedeľný pol deň začínal disciplínou 50m delfín, z našich plavcov ju neplával nikto. Avšak na 50m prsia sme mali na štarte postavených piatich našich plavcov. Viki doplávala na jedenástom a Hanka na trinástom mieste. Jakub skončil na neobľúbenom za to peknom štvrtom, Samko deviatom a Henrich v o rok staršej kategórii osemnástom mieste. Všetkým trom chlapcom sa podarilo zlepšiť si osobné rekordy. 100m voľný spôsob plávala Viki, ktorá si zrýchlila čas, avšak bola diskvalifikovaná za pohyb na štarte.  Záverečná disciplína celých pretekov bol  200m polohový pretek. Hanka dokázala zabojovať ,vložila do toho všetku energiu a potvrdila si svoj osobný rekord z 25m bazéna. Jakub rovnako plával zo všetkých síl, v závere predbehol dvoch svojich súperov a nakoniec dosiahol skvelé tretie miesto.

Tieto preteky boli pre nás všetkých dobrou skúsenosťou, nakoľko sme mali možnosť  odskúšať si podmienky 50m dlhého bazéna a prísne dodržiavanie pravidiel plaveckých pretekov, na ktoré však niektorí z našich plavcov bohužiaľ aj doplatili, ale aspoň si z toho odnesieme poučenie do budúcnosti.  Taktiež sme mohli vidieť plávať skvelých, rýchlych plavcov nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia a podučiť sa od nich nové veci, odniesť si ďalšiu motiváciu k tréningom a zlepšovaniu si výsledkov.